2019 yılında Ethererum’u Neler Bekliyor?

Resim
Kripto para birimlerindeki ciddi değişimler yeni bir soruyu gündeme getirmiş durumda. Aslında her platformda paylaşılan kripto para haberleri dışında Ethereum ile ilgili de analizler yapılmaya başlandı. Öyle ki 2019 yılına giriş yapacağımız şu günlerde ETH hakkındaki yorumlar da hız kazanıyor.
İlgili içerik: ETH’nin kurucusundan önemli paylaşım
Ethereum Yükselecek mi?
My Ether Wallet’in kurucusu olan Kosala, Ethereum'la ilgili olarak 2019 tahminlerini paylaştı. Bu tahminlere göre 2018 yılında yaşanan tüm değer kayıplarını göz önünde bulunduran Kosala, ETH’nin toparlanacağını düşünüyor. Yapılan açıklama şu şekilde; “Pek çok kripto para, 2017 yılının sonlarında yakaladığı değerleri kaybederken aslında Ethereum performans olarak artmıştır. Elbette ICO barındırması nedeniyle sonucu herkes gibi ben de merakla bekliyorum. Aslında ETH hiçbir yere gidemedi ancak 2019’da bir toparlanma içine girebiilr.”
ICO Piyasası Bitti mi?
ICO’larla ilgili açıklamalar da yapan Kosala, “ICO hakkında iki uc…

Sponsorlu Bağlantılar

Kripto Paralar Türkiye'de Yasal mı?


Kripto Paralar Türkiye'de Yasal mı? Bitcoin ve Kripto Paralar Türkiye de yasal mı? Yoksa Yasa Dışı mı? Bu gün araştırmalarımı sizinle paylaşacağım. Hızla değişen dünyada ve yaşadığımız Türkiye coğrafyasında günden güne yeni teknolojiler gelişmeler yaşanmaktadır. Bu yenileşme ve değişim trendinde bu günlerde Kripto Paralar var. Kripto paralar her geçen gün artmakta, her geçen gün ülkelerden farklı kararlar çıkmaktadır. Bir ülke tamamen yasaklamakta bazı ülkeler ise hem serbest bırakmakta hem de kendi kripto parasını üretmektedir. 

Bizde gelişmeleri takip ederek Türkiye de Bitcoin ve diğer Kripto Paraların yasal mı olduğunu yada yasa dışı mı olduğunu araştırdık. Sizler için bu makaleyi yazmaya karar verdim. Evet sorumuzun cevabına geçelim. Özellikle Bitcoin ve Ethereum adında kripto paraların adını duyurmasından sonra bir çok şirket bu Coinleri yasal işlemleri için kullanacağını açıkladı. Bazıları da Ripple coin adında Kripto parayı kullanacağını açıkladı. Henüz resmi olarak Türkiye de bir şirket veya kuruluş ise bu sistemleri kullanacağını açıklamadı.

İlgili: Akbank'tan Ripple Atağı

Gelelim cevaba araştırdığımda ise şunu gördüm. Ülkemizde şu anda ne yasal olduğu ne de yasa dışı olduğunu gösteren bir hüküm ve karar bulunmamaktadır. Sebebi ise yasa dışı bir işlemin olmadığıdır. Fakat ülkemizde bunun yasa dışı suç teşkil edeceği yöntemleri gelişirse belki ülkemizde yasaklanabilir. Bunun birde en büyük tehlikesi ise Bankaların sistemlerine zarar verecek ve para akışını ve transferini kendi üzerine alırsa sorun yaşatacaktır.

Yani yarın öbür gün bankaların kazanç sistemlerine zarar verirlerse yani bankaların kuyruklarına basarlar ise BDDK veya Diğer yerli kuruluşlar bunu yasaklatmak için elinden gelenleri yapacaklardır. şimdilik diyeceklerim Türkiye de Kripto Paralar yasaldır. Alım Satımı yapılabilir. Bu şimdilik böyle iken ileride yasaklanmayacağı veya yasaklanacağı net değildir. Fakat dedim ya Şimdilik Kripto paralar yasal olarak işlem görüyor.

Yasal değildir hükmü çıkana kadar veya yasaldır herkes yatırım yapabilir diye hüküm verilene kadar şu anda yasalmış gibi işlem görecektir. Yakında Yerli Bir BistCoin adında yerli paramız çıkarsa bu yasallık olayı daha da netleşir. En azından yasal bir yerli Coinimiz olursa diğer coinlere de yasal olma yolu açılacaktır. Bu benim kişisel görüşümdü.

Buna dayanak olarak ise şu maddeyi verebiliriz. Türk Ceza Kanunu'nda

Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.

Maddesi vardır. Bu yasallık ve yasa dışılığın ölçütünün konulmasına kadar Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi diğer Kripto para ve alt coinlerin ülkemizden alıp satılacağını şimdilik göstermektedir

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2019 yılında Ethererum’u Neler Bekliyor?

2019'da Bitcoin Ne Olacak?

İşte 2018’in Son Endeksi